Služby

Pro zpříjemnění saunování si můžete přinést vlastní kompilaci skladeb na CD. Klientům zajistíme dostatek tekutin – vodu nebo čaj pro dodržování pitného režimu během saunování a osušky/ručníky do sauny a sprchy. Kapacita infrasauny jsou tři osoby, dva dospělí a jedno dítě do 15-ti let nebo jeden dospělý a dvě děti do 15-ti let. Děti do 15-ti let mají povolen vstup jen v doprovodu dospělé osoby, vstupné platí pouze dospělé osoby ( 15+ ) . Respektujte prosím, že pro děti do 15-ti let platí kratší časy saunování mezi 20-30 min podle věku a kondice dítěte. Infrasauna je vybavena tlačítkem pro zavolání obsluhy pro případ náhlé nevolnosti klienta. Nastavení požadované teploty v infrasauně a dalších doplňků jako je ionizér, barevná terapie a CD provede zaškolená obsluha podle preferencí klienta.

Službu „infrasauna“ si můžete rezervovat v našem rezervačním systému po 40-ti min slotech, systém automaticky dohlíží na dodržování 20-ti min intervalu mezi objednávkami. Tento interval je určen k úklidu/dezinfekci sauny a přípravě na další provoz. Doporučujeme si po infrasauně naplánovat relaxační nebo zdravotní masáž. Umocníte tak protistresové účinky infrasauny a zvýšite účinnost následné masáže nebo terapie.

Před objednáním infrasauny se seznamte nejen s pozitivními účinky infrasauny, ale také s jejími kontraindikacemi.

Volné termíny infrasauny pro registrované klienty.

 

 

 

O metodě, indikace, kontraindikace

Zvyšuje roztažnost kolagenových tkání

Jestliže zahřejeme lidskou tkáň na teplotu 45 °C a posléze protáhneme, vystavíme ji neelastickému residuálnímu prodloužení o 0,5-0,9 %, které trvá i po ukončení protahování. K tomuto jevu však nedochází za klasické tělesné teploty; přitom 20 protahovacích sezení může vést k prodloužení délky tkáně až o 18%. Tento efekt je velmi důležitý právě při práci s klouby, s ligamenty, šlachami, fasciemi a synoviálními tkáněmi, které byly jakýmkoli způsobem poškozeny - důležité je zde prohřátí tkáně, jelikož celý proces protahování je při teplotě 45 °C pro protahovanou tkáň mnohem méně namáhavý než podobné protahování při klasické teplotě. Výše citované experimenty jasně ukazují, že aplikace infračerveného záření společně s protahováním či pohybovým cvičením zajišťuje daleko větší residuální prodloužení tkáně, než by tomu bylo za klasické tělesné teploty. Toto bezpečné protahování je velmi důležité pro profesionální sportovce, jelikož minimalizuje dobu jejich rekonvalescence po úrazech na minimum.

Snižuje tuhost kloubů

Lékařské výzkumy ukazují snížení tuhosti kloubů při prohřátí tkáně na 45 °C až o 20 %, týká se to především revmatoidních kloubů prstů.

Snižuje svalový spasmus

Používáním infračerveného tepla dochází ke snižování svalového spasmu, pokud vznikl na základě kosterního, kloubního či neuropatologického poškození.

Snižuje bolesti

Výzkumy dokazují, že teplo snižuje senzitivní práh bolesti přímo na volných nervových zakončeních nebo na periferních nervech.

Zvyšuje průtok krve

Zahřívání jednotlivých částí těla má za následek reflexně modulovanou vasodilataci ve vzdálených partiích, přesto ale nedochází ke změně centrální teploty těla. Zahříváme-li svaly, zvýší se průtok krve tak, jak jsme tomu zvyklí při cvičení. Zvýšení teploty způsobuje i zvýšení průtoku krve a dilataci přímo v kapilárách, arteriolách a venulách, dochází k tomu zřejmě působením přímo na jejich hladkou svalovinu. Celotělní hypertermie a následující vyšší teplota tělního jádra ještě více zvyšují vasodilataci, a to i přes snížení hypotalamické aktivity, která vede ke snížení napětí na arteriovenózních anastomózách. Vasodilatace je rovněž vyvolávána axonálními reflexy, které mění vasomotorickou rovnováhu.

Rozkládá zánětlivá ložiska, edémy a výpotky

Zvýšené periferní prokrvení způsobuje transport nutný ke snižování edémů, což pomáhá zastavit záněty, snižuje bolest a urychluje hojení.

Infrasauna - pasivní kardiovaskulární trénink

Mnoho z nás pravidelně běhá, abychom trénovali náš kardiovaskulární systém, a ne abychom získali velké stehenní svaly. Pravidelné používání kabiny má podobnou kardiovaskulární zátěž a může být co se týká zvyšování kardiovaskulární kondice a spalování kalorií stejně efektivní jako pravidelné cvičení. Infrasauny nabízí větší možnost výběru zátěže při stávajícím kardiovaskulárním programu a tím umožňuje poskytnout lidem imobilním a všem dalším, kteří nemohou podstoupit cvičební zátěž (cvičební programy), kardiovaskulární trénink. Hlubokou penetrací, cca 4 cm do hloubky, produkovanou infračervenými paprsky ITS dochází k efektu prohřátí hluboko ve svalových tkáních a vnitřních orgánech. Tělo na tento hluboko-hřevný stimul reaguje přes hypotalamický systém zvýšením srdečního objemu a rytmu. Tato přínosná srdeční zátěž vede k žádoucímu kardiovaskulárnímu tréninku a zlepšování kondice. Lékařské výzkumy potvrzují, že používání infrasaun posiluje kardiovaskulární kondici následovně:

 • tělo se snaží samo sebe ochladit
 • znatelně zvyšuje srdeční rytmus
 • zvyšuje srdeční a metabolický výdej

Infrasauna - arterioskleróza, hypertenze, koronární onemocnění

Finské lékařské výzkumy tvrdí, že pravidelné používání sauny zlepšuje elasticitu a poddajnost cév, a to z důvodu pravidelné dilatace a kontrakce cév způsobené právě saunováním. Německé výzkumy zase zjistily zlepšení viskozity krevní plazmy.

Infrasauna - Účinky na imunitní systém člověka

Zvýšení tělesné teploty vede u člověka k usmrcení bakterií a virů nebo alespoň, u některých druhů, k zástavě jejich reprodukčního cyklu. Jestliže je organismus infikován, začnou se množit leukocyty, které mají za úkol infekci zlikvidovat. Stejného efektu můžeme dosáhnout i v infrasauně díky možným rozsahům infračerveného záření. V rámci prevence se doporučuje pobývat v kabině nejprve krátký časový interval při nižší teplotě, pak postupně interval prodlužovat a teplotu zvyšovat. Pokusy z univerzity v Michiganu prokazují stimulaci imunitního systému a likvidaci infekce. Především v počátečním stadiu onemocnění, kdy se choroba ještě plně nerozvinula, se doporučuje včasné prohřívání a tím likvidace infekce tepelným efektem. Jsou-li již choroby plně rozvinuty, prohřívání se nedoporučuje, hrozí riziko zásahu do termoregulačních tělesných mechanismů.

Infrasauna - spalování kalorií a kontrola nadváhy

Středně trénovaný člověk může v infrasauně vypotit 500 g potu, čímž spotřebuje 300 kcal, zhruba jako při běhu na 3,5-5 km. Teplem trénovaný člověk může lehce vypotit 600-800 kcal bez jakýchkoli nežádoucích účinků. Zatímco pokles váhy způsobený ztrátou vody můžeme lehce dohnat pitným režimem, spálené kcal už do organismu dodány nebudou. Protože infrasauna zvyšuje produkci potu 2-3 x oproti tradiční sauně, myšlenka na zvýšené spalování nadbytečných kcal je velmi zajímavá a lákavá.

Infrasauna - eliminace toxických látek v těle

Dlouhodobým výzkumem bylo prokázáno, že složení potu v klasické sauně z 95-97 % tvoří voda. V infrasauně pak jen 80-85 %, zbytek tvoří tukové buňky a cholesterol, v tucích rozpustné jedy, těžké kovy, kyseliny, sodík a čpavek. Z toho vyplývá, že v klasické sauně se vyloučí potem jen 5 % škodlivin, kdežto v infrakabině 15 %. Sauny a parní lázně byly po staletí používány k detoxikaci organismu. Tradičně se používaly pro zlepšení mentálního zdraví, snížení bolesti a pro zvýšení dlouhověkosti. V posledních letech byla intenzivně studována terapie hypertermií (pocením) a několik výzkumů je popsáno ve vědecké literatuře. Během těchto výzkumů bylo zjištěno, že sauny velmi snižují obsah toxických látek v těle. Při správně provozované hypertermní terapii dochází k obrovskému vylučování těžkých toxických kovů, včetně rtuti, pesticidů a dalších. Teplo způsobuje vylučování toxinů z buněk. Toxické molekuly se pak přechodně uschovají do lymfy. Protože pot je produkován z lymfy, toxiny se touto cestou dostanou z těla ven. Pro tento způsob vylučování toxinů nejsou důležitá játra a ledviny. Z tohoto důvodu dochází k ulehčení jejich funkce a toxiny jsou schopny opustit tělo i při poruše jejich funkce. Toto může být pomoc pro chronicky nemocné pacienty, kteří jsou už tak pod velkým toxickým stresem.

Infračervená terapie je velmi vhodná též při:

 • ucpané póry a tvrdá kůže
 • jizvy a bolest z popálenin a ran
 • napětí kůže a kopřivka
 • akné, ekzémy a psoriáza
 • spálení od slunce a keloidy
 • tělní zápach, zlepšením funkce kůže se snižuje nepříjemný tělní zápach
 • artritida, svalová poškození a schiatika
 • diabetes, hemoroidy a záněty žil
 • bolesti zad, svalová únava u dětí a revmatismus
 • nervová tenze, neuritida a únava
 • bolesti žaludku, menstruační křeče
 • dekubity a choroby spojené se snížením periferního prokrvení
 • pooperační edémy - je potvrzeno snížení až o 25 %
 • zlepšuje prokrvení kůže, což je podmínku pro její vzhled
 • čistí kůži do hloubky, odstraňuje z ní nečistoty a odumřelé kožní buňky, čímž ji zanechává měkkou a hebkou
 • zlepšuje elasticitu a napětí kůže
 • zlepšuje akné, ekzémy, psoriasis, popáleniny, různá poškození kůže
 • pomáhá hojit otevřené rány, zmenšuje jizvy
 • prohřívá tkáň do hloubky, tím pomáhá k odstranění celulitidy
 • používání infrasauny urychluje jakýkoli program proti celulitidě

Nežádoucí účinky použití infrasauny

 • pokud jste nemocní, konzultujte použití infrasauny se svým lékařem
 • pokud užíváte nějaké léky, konzultujte s lékařem možnou reakci léku na infračervené záření
 • nedoporučuje se zvyšování teploty tělového jádra u lidí s léčbou adrenalinem, systémovým lupus erytematosus nebo se sklerózou multiplex
 • teplo se nemá používat 48 hod po akutním poškození kloubního pouzdra nebo do té doby, než dojde k redukci teploty a otoku kloubu; pokud jsou otoky kloubů chronického charakteru, léčba jakýmkoli zvyšováním teploty nemusí reagovat právě nejlépe
 • intenzivní prohřátí je striktně kontraindikováno při infekcích jakéhokoli charakteru a v kterémkoli místě našeho organismu
 • používání infrasauny není vhodné pro těhotné ženy
 • kovový materiál, umělé klouby, kosti a jakékoli jiné chirurgické implantáty obecně odrážejí infračervené paprsky, proto nejsou tímto systémem zahřívány; nicméně je doporučena konzultace s lékařem před začátkem používání infrasauny; samozřejmě, pokud by se vyskytly bolesti kdekoli blízko implantátu, okamžitě saunování přerušte
 • zahřívání bederní oblasti u žen v menstruačním cyklu může dočasně zvýšit jejich krvácení; pokud si je žena tohoto efektu vědoma, může tuto dobu bez vysazení sauny přečkat anebo po tento čas cyklu kabinu vynechat
 • člověk s hemofilií nebo jinou predispozicí ke krvácivosti nesmí používat infrasaunu, respektive jakékoli jiné tepelné procedury zvyšující vasodilataci cévního systému
 • lidé používáním infrasauny nepociťují bolest, a pokud ano, je používání nevhodné
 • nepokoušejte se o osobní léčbu jakéhokoli onemocnění pomocí infrasauny bez konzultace s lékařem